Polska

Zabytki Szydłowa

Wędrując dalej po ziemiach Kielecczyzny dojechaliśmy do gminy Szydłów województwie świętokrzyskim około 40 km od Kielc. Jest to miejscowość pełna zabytków możemy tu zwiedzić mi.:

Kościół św. Władysława

Ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w ramach pokuty za śmierć księdza Marcina Baryczki. Powstało około 1355r. jak budulca użyto cegły co w tamtych czasach było ewenementem gdyż najczęściej używano do budowy miejscowego wapienia. W 1630r. świątynię zniszczył pożar, na skutek którego runął dach pokryty rzymską dachówka a także zniszczeniu uległy sklepienia. Podczas odbudowy pierwotny wygląd przywrócono jedynie prezbiterium natomiast dach pokryto drewnianą dachówką. W 1944r. w skutek działań frontowych zabytek doznał kolejnych dużych uszkodzeń. W latach 1945-48 kościół został poddany naprawą i odrestaurowany.

Ruiny kościoła Świętego Ducha

Kolejnym ciekawym i wartym uwagi zabytkiem w Szydłowie są ruiny kościoła pod Wezwaniem Świętego Ducha znajdujące się poza murami miejskimi. Jest to kościół jednonawowy zakrystią zbudowany około XVI w. z kamienia.

Synagoga

W obrębie murów miasta znajduje się bożnica – synagoga zbudowana w latach 1534-1564 z kamienia, otynkowana o charakterze obronnym. Jest to jeden z najstarszych zabytków w Polsce. Mury świątyni są grube na około 2m. Obecnie w Synagodze mieści się Gminne Centrum Kultury wraz z punktem informacji turystycznej a na piętrze babińca kilkanaście stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. W głównej części synagogi znajduje się muzeum wraz z eksponatami związanymi z kulturą żydowską.

Skarbczyk

W XVI w. dokonano przebudowę baszty obronnej w której to powstał Skarbczyk. Obecnie mieści się tam Muzeum Regionalne z trzema ekspozycjami tematycznymi: geologiczna, historyczna oraz archeologiczna.

Zamek w Szydłowie

Będąc w Szydłowie warto zwiedzić pozostałości po zamku wraz z murami obronnymi wzniesionymi w połowie XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego. Warto zwrócić uwagę na bramę zamkową czy bramę krakowską.

Kościół Wszystkich Świętych

Malowniczo położony kościółek o charakterze gotyckim powstały prawdopodobnie w XIV w. otoczony starym murem. Podczas renowacji 1946r. odkryto pozostałości polichromii z około 1375r.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *