Polska

Z wizytą “u Panienki”

Piękna październikowa niedziela, jesień w pełni, pogoda nas rozpieszcza, temperatura idealna na spacer. Kolory liści mieniące się w promieniach słońca zatykają dech w piersiach. Trzeba wybrać się na spacer zamiast siedzieć w domu! Postanowiliśmy udać się w magiczne miejsce odwiedzane przez okolicznych mieszkańców Kóz, ale nie tylko. Zatem kierunek Pod Panienkę nieopodal kamieniołomu.

W murowanej kapliczce “Pod Panienką” (U Panienki) znajduje się replika figury Matki Boskiej Różańcowej, oryginał znajduje się w kościele parafialnym w Kozach. Miejsce to czczą i odwiedzają mieszkańcy kóz i okolic od ponad stu lat. Uroczyste msze święte odprawiane są tu 3 maja oraz 15 sierpnia.

Przełęcz u Panienki (739 m) wzięła swą nazwę właśnie od znajdującej się tu kapliczki. Jest to przełęcz w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym. pomiędzy szczytami Groniczek (839 m) i Chrobaczej Łąki (828 m).


Do kapliczki Pod Panienką można łatwo trafić, jak już jesteśmy w Kozach to od słynnego ronda tzw. “jajka” znajdującego się na drodze numer 52 Bielsko-Biała – Kęty kierujemy się ul. Beskidzką, a następnie w ul. Panienki, którą to podążamy do końca. Spacer od ronda zajmuje nam około 20 minut  do kapliczki. Można również dojechać samochodem i zaparkować poniżej kapliczki około 200 m.

Gorąco zachęcam do odwiedzenia kapliczki.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *