Polska

Szczeliniec Wielki – Góry Stołowe – Sudety

Pierwszy raz gdy miałem okazje odwiedzić te rejony były one jeszcze „dzikie” mniej uczęszczane przez turystów, drzewa jakieś niższe, pola jakieś większe a ja ledwo co odrosłem od stołu  ;). Biorąc to pod uwagę upływający czas który minął odkąd byłem tam pierwszy raz na tych terenach tereny te znacznie się zmieniły. Powstało mnóstwo punktów gastronomicznych, straganów (część z nich działa sezonowo) zagospodarowano  tereny przylegające, poprawiono schody wiodące na szczyt i zamontowano bramki przy wejściu z oznaczeniem kierunku wędrówki, mimo to nie każdy wie jak wygląda znak zakazu i idzie pod prąd.  Miejsce to jak widać cały czas się rozwija.


Więc Tym razem zachęcam Was do wybrania się na najwyższy szczyt Gór Stołowych należący do korony gór Polskich – Szczeliniec Wielki 919m n.p.m..  Na szczyt możemy dostać się dwoma trasami od strony Pasterki lub od Karłowa skąd wiedzie najbardziej uczęszczany szlak w sezonie mogą tworzyć się korki  na trasie. Jeśli podróżujemy samochodem w Karłowie możemy zostawić samochód na płatnym parkingu którego koszt wynosi około 8 pln. Idąc szlakiem z Karłowa zrobimy pętle o długości około 5 km i mamy do pokonania około 665 schodów co powinno nam zająć około 30-40 minut do schroniska, szlak oceniam na łatwy w okresie letnim o ile ktoś ma ogólną  sprawność fizyczną dobrą, trasa jest o poręczowana co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo aczkolwiek warto mieć ubrane dobre obuwie trekkingowe. Na górze czeka na nas schronisko Szwajcarka w stylu Tyrolskim z szeroko otwartymi drzwiami oraz przepięknymi widokami które to możemy podziwiać z tarasu przy schronisku. Zatem warto wybrać się na tą wycieczkę w dzień w którym mamy dobrą widoczność.

 

Za schroniskiem znajduje się wejście do rezerwatu obejmującego szczytowe partie góry i jest płatne w okresie turystycznym. Pokonując tę trasę mijamy wiele ciekawych form skalnych które przypominają Wielbłąda, Małpoluda itd. Warto uruchomić naszą wyobraźnię i spróbować samemu odgadnąć co przedstawiają dane formacje. Mamy także punkt widokowy na który wchodzimy po schodkach. Przejście tego odcinka aż do Karłowa zajmie nam około (2-3h)  Zanim zaczniemy schodzić powrotem do Karłowa warto jeszcze odbić i wejść na tarasy widokowe z których to możemy popodziwiać panoramę oraz widok na Karłów.  Przykładowo patrząc z innej perspektywy mamy przepiękny widok na Szczeliniec Wielki z Twierdzy Kłodzko oddalonej o około 32km.

 

W Karłowie przy początkowej części szlaku czeka na nas pełno budek z pamiątkami, lodami scypkami itp. rzeczami. Więc jeśli chcemy nabyć jakąś pamiątkę lepiej to zrobić w drodze powrotnej , poco nosić dodatkowe obciążenie.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *