Stary Zamek w Żywcu
Gdy już wybierzemy się do Żywca a nasze nogi poniosą nas do Parku Zamkowego warto poświęcić troszkę czasu i zwiedzić Stary Zamek w Żywcu który to znajduje się przy wspomnianym już Parku Zamkowym.
Obecnie na zamku w Żywcu mieści się siedziba Muzeum Miejskiego w którym to możemy poznać historię i tradycję regionu podzieloną tematycznie na wystawach stałych oraz czasowych.
W skład stałych wystaw wchodzą mi.:
– Historia i tradycja miasta Żywca: znajdziemy tu dokumenty, rękopisy dotyczące dziejów miasta a także zbiór pamiątek cechowych który to jest jednym z największych w Polsce w skład tego zbioru wchodzą mi. skrzynie, pieczęcie, księgi. – Kultura ludowa Żywiecczyzny: w dziale tym możemy znaleźć przykłady wyposażenia czy zdobienia izby góralskiej. Dowiemy się również jak wyglądał tradycyjny świąteczny strój górali żywieckich oraz kostiumy, maski wykorzystywane przez noworocznych przebierańców. – Archeologia: w części tej możemy podziwiać eksponaty które zostały pozyskane w trakcie prac archeologicznych na górze Grojec a także w Starym Zamku. – Rzeźby i medale Stanisława Sikory: prace wykonane przez znakomitego artysty rzeźbiarza laureata wielu prestiżowych nagród. – Ptaki i Ssaki Żywiecczyzny: w dziale przyrodniczym mieszczącym się w zabytkowej stajni mamy możliwość podziwiania bogactwa i różnorodność zwierza i ptactwa występujących na terenie Żywiecczyzny. Wystawa ta jest wzbogacona o okazy paleontologiczne tj. kości i ciosy mamuta a także o powóz z końca XIX w. – Konfessaty czyli Sądy, Wyroki i Tortury w Żywcu: wystawa opracowana w oparciu o zachowany materiał bibliograficzny, kronikarski na której to znajdziemy narzędzia tortur wraz z opisami za jakie przewinienia skazany mógł być nimi potraktowany. – Sztuka sakralna Żywiecczyzny: na wystawie tej znajdziemy wiele ciekawych eksponatów pozyskanych z żywieckich kościołów mi. rzeźby, obrazy, sprzęt i szaty liturgiczne.
Każdemu kto jeszcze nie miał okazji a wybiera się w rejon Żywca polecam wygospodarowanie chociaż chwili na zwiedzenie muzeum miejskiego, szczególnie, że ceny za zwiedzanie nie są wygórowane.
2 komentarze
Pingback:
Pingback: