Polska

Sanktuarium Matki Bożej w Szczyrku na Górce

Niedziela. Dziś dzień św. Mikołaja. Wstaliśmy wcześnie rano. Pogoda z samego rana średnio zachęcająca do wygramolenia się z łózka. Wspólnie wypijamy kawę. Za oknem niebo zaczyna się przejaśniać, i pogoda poprawiać. Postanawiamy szybko się ogarnąć, załatwić kilka spraw a w drodze powrotnej zawitać do Sanktuarium Matki Bożej w Szczyrku na Górce.

Gdy już uporaliśmy się z natłokiem zaległych spraw w końcu możemy wybrać się do Sanktuarium Matki Bożej na Górce.

 

Na Górkę w Szczyrku można wyjechać samochodem gdyż prowadzi tam droga asfaltowa aczkolwiek w zimie dojazd może być utrudniony. Do sanktuarium można dojść również szlakami turystycznym a także szlakiem różańcowym z Mesznej, który to powstał z inicjatywy ks. proboszcza Andrzeja Piotrowskiego oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Mesznej.

 

Na Górce znajduje się kościół a także kapliczka z konarem drzewa na którym objawiła się Matka Boska.

Miejsce jest bardzo wyjątkowe ponieważ miało tam miejsce objawienie Matki Bożej w 1894r. Najświętsza Panienka ukazała się na tle buka 12 letniej wówczas Juliannie, która to wówczas zbierała grzyby.

Objawienia miały miejsce przez kilka miesięcy w udziale trzech innych dziewczynek. W miejscu objawień wytrysło źródełko jak obiecała Matka Boska. Znajduje się ono w lasku za kościołem a prowadzi co niego ścieżka. Obok źródełka powstała kapliczka w której można się pomodlić.

 

Miejscowa ludność często przychodzi i nabiera wody z źródełka i zabiera ją z sobą do domu szczególnie w okresie kolędy gdy domy odwiedza duszpasterz i dokonuje poświęcenia domostwa.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *