Rejs rzeką Daylan – Turcja
Podróże po świecie

Rejs rzeką Daylan – Turcja

Kolejną atrakcją z jakiej postanowiliśmy skorzystać będąc w Turcji na wypoczynku w Bodrum był rejs rzeką Daylan potocznie nazywana turecką Amazonką. Rejsy po rzece stanowią jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych.

Po przyjeździe cała impreza zaczyna się od kąpieli w basenach z błotem mineralnym. Błoto ma właściwości zdrowotne, dzięki któremu skóra staje się wygładzona oraz ujędrniona. O efektach kąpieli błotnych mogą więcej wypowiedzieć się Panie. Ja ze swojej strony powiem, że było to bardzo miłe, relaksujące doświadczenie.

Rejs rzeką Daylan – Turcja

Następnie gdy już zażyliśmy kąpieli błotnych udaliśmy się na przystań, gdzie czekały na nas stateczki, którymi cała grupa wyruszyła w rejs po delcie rzeki Daylan aż do Morza Śródziemnego do pięknej plaży Iztuzu.

Wracając do rejsu po wodach rzeki Daylan. Po kilku minutach od wypłynięcia nasz stateczek dobił do przystani, gdzie czekał na nas zamówiony przez Tour Operatora obiad podawany w formie stołu szwedzkiego, jednak napoje były dodatkowo płatne.

Po skonsumowaniu posiłku mieliśmy jeszcze chwilę w oczekiwaniu na pozostałych członków grupy, więc tym samym skorzystaliśmy i odwiedziliśmy sklepik z pamiątkami znajdujący się tuż obok. Tu taka mała propozycja dla Pań by będąc w Turcji, tym miejscu zwróciły uwagę na odzież. Moja żonka znalazła tam bardzo ładną niedrogą i dobrą jakościowo przewiewną sukienkę, którą wykorzystuje podczas lata, wakacji czy plażowania.

Gdy już wszyscy napełnili brzuszki udaliśmy się w dalszy rejs leniwie płynącymi wodami rzeki Daylan. Najpierw łódź przepływa przez miasto, a brzegi rzeki są dobrze zagospodarowane. Znaleźć tu można restauracje, przystanie, hotele. Dalej w trakcie rejsu ukażą się waszym oczom potężne skały oraz wykute w nich grobowce królewskie kryjące tajemnice starożytnego miasta licyjskiego Kaunos. Podpłyniemy do nich jak najbliżej, aby zrobić ciekawe zdjęcia.

Rejs rzeką Daylan – Turcja

Płynąc dalej krajobraz się zmienia. Przepływamy przez śluzę, szlaban jest odsuwany przez obsługę. Znajduje się on w specjalnej konstrukcji z siatkami, w której to łapane są ryby. Część rejsu przebiega po rozległej lagunie. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć największe żyjące żółwie Caretta, które wynurzają głowy z wody i co roku składają swoje jaja w piaskach plaży Iztuzu, chronionej przez UNESCO. W wodach rzeki również żyją błękitne kraby.

Rejs rzeką Daylan – Turcja

Rejs trwa około 40 minut i kończy się plażowaniem na plaży Iztuzu. Oczywiście tu część plaży jest wyłączona z użytkowania ze względu na gniazda żółwi Caretta. Granice wyznaczają rozłożone liny a miejsca gniazd oznaczone są specjalnymi słupkami.


Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy się kąpać w ciepłych wodach Morza Śródziemnego, jak również Egejskiego. W czasie gdy byliśmy na tej plaży, fale były mocne, ludzi sporo, ale woda super cieplutka niczym podczas kąpieli w wannie 🙂

Rejs rzeką Daylan – Turcja

Podroż powrotna stateczkiem również była urozmaicona, ponieważ po drodze można spotkać stateczki ogrody, ukwiecone kwiatami lub łodzie, na których odbywają się pokazy miejscowych artystów np. taniec brzucha wykonany przez pana 😀

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *