Przydatne porady

Ratunek – aplikacja, którą powinien mieć odpowiedzialny turysta górski

Ratunek – aplikacja, którą warto zainstalować

Z doświadczenia Górskich Służb Ratowniczych wynika, że bardzo często osoba zgłaszająca potrzebę pomocy, nie potrafi dokładnie określić miejsca, w którym się znajduje. Tak opisuje sytuacje, z którymi na co dzień mają do czynienia ratownicy, Mariusz Zaród, naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR:

Często tracimy sporo czasu na ustalenie domniemanego miejsca wypadku. Jeżeli to się nie uda, ratownicy muszą rozpocząć akcję ratunkową od znalezienia osoby poszkodowanej. Im poważniejszy wypadek, większe zagrożenie zdrowia i życia, tym potrzeba szybszego dotarcia ratowników. Jeżeli ratownicy wiedzą, gdzie znajduje się osoba poszkodowana, zmierzają wprost do niej i nie muszą wcześniej prowadzić akcji poszukiwawczej”.

Rozwiązaniem jest aplikacja Ratunek, która pozwala na wzywanie pomocy poprzez automatyczne połączenie telefoniczne ze Służbą Ratowniczą oraz przesłanie przy pomocy SMS w trakcie rozmowy, informacji o dokładnej lokalizacji (do 3 m) osoby poszkodowanej.

W górach, nad wodą, jak dochodzi do zaginięcia lub wypadku, bardzo często osoba poszkodowana nie wie, gdzie się znajduje, nie potrafi opisać miejsca wypadku. Często też nie wie, gdzie zadzwonić i nie zna odpowiedniego numeru telefonu. Mając zainstalowaną aplikację na telefonie, w takiej sytuacji wystarczy tylko ją uruchomić, wybrać odpowiedni przycisk Woda lub Góry i dotknąć go 3 (trzy) razy.

Aplikacja sama nawiąże połączenie z ratownikiem dyżurnym, a w trakcie rozmowy przekaże lokalizację osoby dzwoniącej, poprzez wiadomość SMS. Aplikacja Ratunek znacznie zwiększa bezpieczeństwo turystki górskiej i wodnej, dzięki niej w razie wypadku, zaginięcia, osoba poszkodowana będzie mogła szybko powiadomić Służby Ratownicze i otrzymać skuteczną pomoc.

Dodatkowo, użytkownik ma możliwość uzupełnienia Książeczki Medycznej o najważniejsze informacje o swoim aktualnym stanie zdrowia oraz podanie numeru telefonu do osoby, którą chce powiadomić w razie wypadku. Dzięki tym funkcjom aplikacji, ratownicy od razu będą wiedzieć, gdzie należy udać się z pomocą, będą dysponować większą wiedzą i możliwością kontaktu z poszkodowanym. Pozwoli to na udzielenie adekwatnej pomocy, znacznie szybciej a przez to skuteczniej!

Dodatkowo w sytuacjach, w których turysta zabłądził, ratownik przyjmujący zgłoszenie, znając jego położenie, będzie mógł mu powiedzieć, gdzie ma bezpiecznie dojść. Pozwoli to uniknąć akcji poszukiwawczej.

Dla użytkowników aplikacja jest darmowa. W trakcie wzywania pomocy, aplikacja wysyła wiadomość SMS do Służby Ratowniczej z Twoją lokalizacją oraz równocześnie następuje połączenie telefoniczne z ratownikiem dyżurnym.

Wiadomość SMS i połączenie telefoniczne są płatne zgodnie z taryfą operatora telefonii komórkowej, z którą masz podpisaną umowę.

Dla abonentów telefonii komórkowej Plus połączenie telefoniczne jest bezpłatne.

Aplikację do swojego smartfona (android) można pobrać w tym miejscu

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *