Polska
Podróżowanie po Polsce to świetny sposób, aby poznać nasz kraj i jego bogatą historię oraz kulturę. Możesz wybrać się w podróż po górach, nad morze, do miasta czy na wieś, by odkryć piękno naszego kraju i jego różnorodność. W Polsce możesz zwiedzić zamki, muzea, parki narodowe i wiele innych miejsc, a także spróbować pysznej kuchni i wina. Niezależnie od tego, gdzie wybierzesz się w podróż po Polsce, na pewno znajdziesz coś dla siebie i będziesz mieć niezapomniane wakacje.
-
Schroniska
Poniżej przedstawiam częściową listę schronisk górskich, które mieliśmy przyjemność odwiedzić w trakcie naszych wypadów. Niestety nie posiadam zdjęć z wszystkich schronisk w których miałem okazję być ale umieszczam te z których mam. Każde z tych schronisk w jakiś sposób zapamiętaliśmy bardziej lub mniej. Niejednokrotnie wiążące się to z niezapomnianymi przygodami, znajomościami i doznaniami oraz atmosferą górskiego życia. Spędzając czas przed budynkiem schroniska, w jego przytulnych salkach a czasem przy ognisku nieopodal pod gwiazdami, mieliśmy okazję delektować się ciszą i spokojem otaczających nas szczytów i lasów. W miarę możliwości lista będzie aktualizowana i rozbudowywana o nowe miejsca które udało się odwiedzić. Zapraszam też do wpisu gdzie zeskanowałem pieczątki ze schronisk: Pieczątki…
-
Zwiedzanie Stadionu Śląskiego
Dziś miałem okazję do zwiedzania „Kotła czarownic” i zobaczyć jak wygląda stadion od kuchni. Przejść ścieżkę którą pokonują drużyny w drodze na mecz. Miejsce w którym się przygotowują do rozgrywki oraz regenerują po. Wyjść poza trybuny. Dziękuję za tą możliwość.
-
U Lawendowej Wiedźmy
Cisza, relaks, słychać świerszcze zwiastujące koniec wakacji i daleko w tle gra góralska muzyka przygrywająca weselne kawałki. Tego nam było trzeba od codziennego zgiełku.
-
Zabytkowy park z tężnią solankową Bystra Śląska
W małej miejscowości niedaleko Bielsko-Biała w zabytkowym parku przy ul. Fałata na terenie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii powstała tężnia solankowa w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 26 maja br. Tężnia wykorzystuje solankę z Zabłocia, gdzie od 1892 roku wydobywana jest z odwiertu „Korona”. Obiekt będzie ona służyć nieodpłatnie pacjentom szpitala, mieszkańcom oraz turystom. Jako, że do parku mam blisko postanowiłem zobaczyć nową atrakcję w Bystrej Śląskiej i sprawdzić co jeszcze oferuje nam park. Miałem szczęście gdyż chwile wcześniej mocno padało więc park opustoszał i był cały tylko dla mnie :). No dobra nikt nie plątał mi się w kadrze i nie musiałem czatować na okienko…
-
Tychy Paprocany
Jak kręcimy się koło komina to na całego tym razem na cel wybraliśmy jezioro Paprocany wTychach. Oo jeziora dzieli nas około 40 minut samochodem albo nieco dłużej jadąc koleją żelazną. W okolicach jeziora bywałem już kilka krotnie ale zawsze służbowo i nigdy nie było czasu spędzić dłuższej chwili by zapoznać się bliżej z okolicą. Jezioro Paprocany to sztuczny zbiornik wodny położony w Tychach powstały dla potrzeb Huty Paprockie. Obecnie zbiornik pełni role retencyjną oraz rekreacyjną. Muszę przyznać, że władze się postarały i jezioro zostało dobrze zagospodarowane. Znajdziemy tu ścieżkę dla pieszych, rowerzystów, place zabaw dla starszych i młodszych dzieci, przystań w której można wypożyczyć sprzęt pływający, wodny park, plażę, ławeczki…
-
Ogrody Kapias w Goczałkowicach
Dalej spragnieni słońca i jego ciepła. Niedziela pogoda dopisuje więc korzystamy. Pakujemy woza dla malutkiej i wybieramy się na zwiedzanie ogrodów pełnych upragnionej zieleni i kolorowych kwiatów. Kierunek wybrany! Jedziemy do Goczałkowic zobaczyć ogrody Kapias. Przepiękne miejsce, zadbane w którym możemy podziwiać ogrody tematyczne mi ogród japoński, ten najbardziej przypadł mi do gustu, angielski, wiejski. Kwitnące rośliny robią wrażenie. A nasza malutka córeczka tak była zachwycona, że chciała tylko sprawdzać jak pachną kwiatuszki i biegała od kwiatka do kwiatka. I po co braliśmy ten wózeczek? Przytulnych zakątków w ogrodach jest mnóstwo tak jak i ławeczek na których możemy przycupnąć. I skonsumować zakupione lody w budce znajdującej się w ogrodach. Dla…
-
Pszczyna spacerkiem
Marcowa niedziela w końcu zapowiada się ładna słoneczna pogoda, my już jesteśmy już spragnieni słońca. Postanawiamy wybrać się na spacer w niedalekiej okolicy. Do wyboru mamy kilka miejscówek mi. już odwiedzony przez nas wielokrotnie mi. Żywiec, park Słowackiego w Bielsku-Białej, park w Kozach ale też pojawiło się kilka innych propozycji miejsc, których dawno nie odwiedzaliśmy takich jak Paprociany w Tychach czy właśnie park w Pszczynie. Gdy już uzgodniliśmy kierunek zapakowaliśmy niezbędne akcesoria dla najmłodszej uczestniczki naszego wyjazdu i ruszyliśmy w kierunku Pszczyny. Po dojeździe na miejsce bez problemu udało nam się znaleźć miejsce parkingowe mimo dość sporej liczby pojazdów na parkingu. Wyjedliśmy wózek i ruszyliśmy na spacer po parku oglądać…
-
Kościół pw. Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach
Nieopodal Żywca leży miejscowość o nazwie Łodygowice, której to początki prawdopodobnie sięgają ok. 1310r. Przynajmniej pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z listu opata Bernarda. W tej wsi znajdziecie przepiękny przykład architektury drewnianej w postaci kościółka.
-
Sanktuarium Matki Bożej w Szczyrku na Górce
Niedziela. Dziś dzień św. Mikołaja. Wstaliśmy wcześnie rano. Pogoda z samego rana średnio zachęcająca do wygramolenia się z łózka. Wspólnie wypijamy kawę. Za oknem niebo zaczyna się przejaśniać, i pogoda poprawiać. Postanawiamy szybko się ogarnąć, załatwić kilka spraw a w drodze powrotnej zawitać do Sanktuarium Matki Bożej w Szczyrku na Górce. Gdy już uporaliśmy się z natłokiem zaległych spraw w końcu możemy wybrać się do Sanktuarium Matki Bożej na Górce. Na Górkę w Szczyrku można wyjechać samochodem gdyż prowadzi tam droga asfaltowa aczkolwiek w zimie dojazd może być utrudniony. Do sanktuarium można dojść również szlakami turystycznym a także szlakiem różańcowym z Mesznej, który to powstał z inicjatywy ks. proboszcza…
-
Z wizytą „u Panienki”
Piękna październikowa niedziela, jesień w pełni, pogoda nas rozpieszcza, temperatura idealna na spacer. Kolory liści mieniące się w promieniach słońca zatykają dech w piersiach. Trzeba wybrać się na spacer zamiast siedzieć w domu! Postanowiliśmy udać się w magiczne miejsce odwiedzane przez okolicznych mieszkańców Kóz, ale nie tylko. Zatem kierunek Pod Panienkę nieopodal kamieniołomu. W murowanej kapliczce „Pod Panienką” (U Panienki) znajduje się replika figury Matki Boskiej Różańcowej, oryginał znajduje się w kościele parafialnym w Kozach. Miejsce to czczą i odwiedzają mieszkańcy kóz i okolic od ponad stu lat. Uroczyste msze święte odprawiane są tu 3 maja oraz 15 sierpnia. Przełęcz u Panienki (739 m) wzięła swą nazwę właśnie od znajdującej…