Polska

Połonina Wetlińska z Berehów Górnych

Połonina nazwę swą wzięła od leżącej u jej stóp wsi Wetlina. Niegdyś wypasano na niej zwierzęta a podczas I Wojny  Światowej był to teren ciężkich walk między wojskami austriackimi i rosyjskimi.

Wybierając się w Bieszczady warto zaopatrzyć się w mapy i przewodnik turystyczny dzięki któremu to nie przegapimy jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej czy miejsca które warto zobaczyć. Osobiście korzystałem z tego przewodnika podczas wizyty w Bieszczadach: Przewodnik Bieszczady dla prawdziwego Turysty.

 

Uważam, że każdy kto lubi góry i przebywa w Bieszczadach i ma możliwość czasową i fizyczną powinien wybrać się na Połoninę Wetlińską na którą to biegnie kilka tras turystycznych.  Bardzo ciekawym szlakiem który to wiedzie przez Połoninę Wetlińską i warto się nim zainteresować jest Główny Szlak Beskidzki (GSB) imienia Kazimierza Sosnowskiego  który to biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim aż do Wołosatego w Bieszczadach. Bez obawy nie proponuje Ci przebycia Głównego Szlaku Beskidzkiego od początku do końca lecz poznanie jego końcowej część.

 

Jeśli noclegi masz w Wetlinie na połoninę proponuję wyruszyć z miejscowości Berehy Górne z której to wiedzie czerwony szlak turystyczny. Na wycieczkę taką powinniśmy zarezerwować sobie około 4 h.

Najlepiej wstać wcześnie rano i udać się na przystanek busów na Starym Siole gdzie czekają i zbierają turystów przewoźnicy. Gdy tylko zbierze się odpowiednia ilość chętnych w danym kierunku następuje wyjazd. Kierowca po drodze jeżeli nie ma kompletu dobiera jeszcze innych chętnych tak by mieć pełny przejazd. Część pasażerów za pewnie będzie wysiada na wcześniej przystankach tj. Camping, Przełęcz Wyżne. My jedziemy dalej aż do Berehów Górnych. Gdy już dojedziemy warto zwiedzić stary cmentarz znajdujący się nieopodal przystanku.

 

Bilety wstępu można kupić i podbić przy wejściu na szlak. Czerwonym szlakiem turystycznym udajemy się w kierunku schroniska turystycznego o wdzięcznej nazwie Chatki Puchatka – Tawerny. Następnie wędrujemy dalej czerwonym górskim szlakiem turystycznym na przełęcz M. Orłowicza skąd schodzimy żółtym szlakiem na kwatery w Wetlinie – Stare Sioło. Mniej wprawni turyści mogą wejść i skrócić sobie drogę na połoninę z przełęczy Wyżnej (żółty szlak) – uważam, że jest to łatwiejsze podejście aniżeli z Berehów Górnych można też wystartować z Campingu Górna Wetlinka szlakiem czarnym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *