Panorama Racławicka we Wrocławiu
Będąc we Wrocławiu warto wybrać i zobaczyć Panoramę Racławicką jest to pierwsze i jedyne zachowane do dziś dzieło tego rodzaju. Pomysłodawcą był lwowski malarz Jan Styka a do współpracy zaprosił: Wojciecha Kossaka znanego batalistę a pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.
Ta wielka panorama o rozmiarach 15x114m będąca niegdyś atrakcją Lwowa po II Wojnie Światowej trafiła do Wrocławia wraz z częścią zbiorów Ossolineum. Dopiero w 1985 roku malowidło zostało ponownie udostępnione. Obecnie Panorama Racławicka wisi w specjalnie zaprojektowanej do tego celu rotundzie gdzie wędrując w środku rotundy po specjalnym podeście zwiedzający mają możliwość podziwiania jej.
Oglądanie Panoramy zajmuje około 30 min i jest połączone z opowiadaniem lektora omawiającego poszczególne części panoramy. Podczas zwiedzania można wykonywać zdjęcia oraz kręcić filmy pod warunkiem nie używania lampy błyskowej. Koszt zwiedzania to 25,- pln nie jest to mało lecz bilet ten upoważnia do zwiedzania także: Muzeum Narodowego i Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Po zwiedzaniu głównej części możemy wybrać się do zwiedzenia Małej Rotundy gdzie ukazane są historyczne aspekty bitwy pod Racławicami np. makieta z odzwierciedleniem terenu i działań poszczególnych wojsk. A na obrzeżach Małej Rotundy w jej gablotach znajdziemy ekspozycję z barwami i bronią wojsk z tej epoki które brały udział w bitwie. Mamy jeszcze do zwiedzania Hol Główny w którym to możemy znaleźć mi. pokazy multimedialne o twórcach panoramy ich losach, o innych panoramach Polskich i Europejskich a także o konserwacji Panoramy Racławickiej.
Osobiście Widok wielkiej Panoramy zrobił na mnie wielkie wrażenie nie tylko pod kontem umiejętności lecz także fakt z jakimi trudnościami technicznymi musieli borykać się twórcy podczas tworzenia działa.
Więcej informacji o Panoramie Racławickiej można znaleźć: