Orawski Hrad – zamek orawski na Słowacji
Orawski Hrad (czyli zamek orawski) to budowla wzniesiona na skale nad rzeką Orawą, położona na wysokości 112m . U pod nurza zamku znajduje się miejscowość Orawskie Podzamcze. Sam zamek zbudowano po najeździe Tatarskim, najprawdopodobniej w 1241 r. .
Zamek ten położony jest blisko naszej polskiej granicy, więc chciałbym zaproponować Wam zwiedzenie go, jako alternatywę zwiedzania pobliskiej galerii handlowej lub żmudnych ćwiczeń zmiany kanałów na pilocie TV.
Budowla znajduje się około 45km od Korbielowa. Polecam Wam ten zamek z kilku powodów:
– stosunkowo niewielka odległość (uzależnione od zamieszkania),
– niewielka kwota za zwiedzanie z przewodnikiem, czyli obecnie 5 euro od osoby dorosłej za zwiedzanie całego zamku, jeśli chcemy wejść do kaplicy dopłacamy 3 euro, za dodatkową opłatą istnieje również możliwość robienia zdjęć (studentom oraz dzieciom do lat 6 przysługuje zniżka).
Przewodnik opowiada nam historię tego miejsca w języku słowackim (nawet jeśli nie znamy słowackiego powinniśmy wyłapać kontekst wypowiedzi, ponieważ jest to język podobny do polskiego). Nasz przewodnik, jak się go nieco zmotywowało, to nawet przypomniał sobie że umie też dobrze mówić po angielsku – nam w tym języku wytłumaczył to czego nie załapaliśmy gdy opowiadał w swojej ojczystej mowie.
– budowla okazała, zwiedzanie trwa około 2 h.
W porównaniu z niektórymi rodzimymi zamkami za tą samą cenę lub zbliżoną najczęściej w PL zwiedzimy tylko jedną ścieżkę lub tylko część obiektu. Tutaj natomiast wędrujemy po całym zamku – zarówno po dziedzińcach , komnatach, zbrojowni, czy cytadeli. Dodatkową opłatą objęte jest jedynie, tak jak wspomniałem, zwiedzanie kaplicy. Część ekspozycji jest również opisana w języku polskim, ale niestety jeszcze niecała.
– przepiękne widoki na Tatry oraz Fatrę,
Podczas przechodzenia między różnymi częściami zamku poruszamy się po schodach, tarasach, balkonach zewnętrznych z których to rozciągają się przepiękne, wręcz zapierające dech panoramiczne widoki.
– ciekawe ekspozycje,
Ilość wystawianych przedmiotów jest oczywiście znacznie mniejsza aniżeli na Wawelu – niektóre z nich to repliki ale, większość to oryginalne przedmioty z dawnych czasów. Możemy tu zobaczyć dawną broń, zbroje, kolczugi, umeblowanie, przepiękne obrazy, malowidła ścienne, sufit wyłożony czerwonym smrekiem.
Istnieje także możliwość oglądnięcia na wystawie część fauny i flory, która występuje na tamtejszych terenach. Została ona wyeksponowana za szkłem i możemy tam zobaczyć wypchane niedźwiedzie, lisy, wilki, jelenie, dziki i wiele innych gatunków.
W cytadeli natomiast znajdują się odtworzone makiety tego zamku ilustrujące jego budowę i rozwój w poszczególnych wiekach.
Z ciekawostek opowiadanych na zamku chciałbym przytoczyć jedną, która chyba szczególnie spodoba się paniom. Otóż mają tam lustro, o którym wieść gminna niesie, że jeśli kobieta przeglądnie się w nim to zawsze już będzie piękna i młoda. Jak zwykle w takich wypadkach tak i tu jest mały haczyk – nie będzie się ona już mogła zobaczyć się w żadnym innym lustrze.
Warto wybrać się w to miejsce dość wcześnie ponieważ jest ono oblegane przez turystów i później możemy czekać w kolejkach.
Po zwiedzaniu zamku możemy jeszcze udać się na spływ rzeką Orawą.
Natomiast w miejscowości leżącej u podnóża zamku warto wybrać się na prażony ser z chranulkami i Tatarską Omacką (dla niewtajemniczonych: jest to zapiekany ser z frytkami sosikiem, podawany z surówkami).
One Comment
Pingback: