Muzeum Browaru Żywiec
Niedzielny deszczowy poranek, słońce tak jakby chciało a nie mogło przebić się przez gąszcz chmur, powoli jednak raz po raz zaczyna wyłaniać się zza chmur. Po chwili jednak nadciągają ciężkie burzowe chmury, zaczyna padać i grzmieć. Nasze plany związane z wyjściem w góry i pokazanie przyjaciołom okolicznych widoków biorą w łeb. Postanowiliśmy przyjechać do Żywca, by zwiedzić park i przespacerować się po mieście, jak tylko przestanie padać. A w międzyczasie wpadliśmy na pomysł zwiedzenia Muzeum Browaru Żywieckiego.
Spacer po Żywcu
Jak już dojechaliśmy do Żywca, pogoda pozwoliła nam na spacer urokliwymi zabytkowymi ulicami Żywca. W tym czasie w mieście na rynku odbywał się Jarmark Świętego Wita w Żywcu, dzięki czemu mieliśmy dodatkową atrakcję. Po krótkim spacerze wybraliśmy się w kierunku zamku w Żywcu a następnie do parku. Spacerując po parku odwiedziliśmy zoo a następnie zatrzymaliśmy się na lody i kawę w domku Chińskim. Pierwszy raz miałem okazję zajrzeć do środka i napić się tam kawy, ilekroć tam byłem zawsze było zamknięte.
Gdy znudziło się nam już spacerowanie udaliśmy się w kierunku muzeum.
Muzeum Browaru Żywieckiego
Muzeum Browaru Żywiec powstało w 2006r. z okazji 150-lecia browaru, a mieści się ono w dawnych piwnicach Browaru. Zwiedzanie jest dostępne w dwóch wariantach tj. zwiedzanie Muzeum i Browaru. W pierwszym wariancie zwiedzanie trwa około godziny, natomiast w drugim około dwóch godzin (opcja dostępna tylko dla osób pełnoletnich). W obu przypadkach na zakończenie mamy możliwość degustacji piwa lub dla osób, które wylosowały kierownicę – soczku ;).
Po przekroczeniu bram muzeum browaru poznajemy historię, jak powstawał i rozwijał się browar na przestrzeni wieków, z jakimi trudnościami się borykał w tym czasie, jak uniknął wysadzenia przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej.
Muzeum Browaru Żywiec jest bardzo nowoczesne, znajdziemy tu ciekawe połączenie nowoczesności z tradycją. Znajdują się tam makiety, zdjęcia, dawne plakaty, pokazy filmów, mnóstwo oryginalnych rekwizytów czy kolekcji szklanek, kufli, butelek, plakatów, pocztówek i dokumentów.
Poznajemy proces powstawania piw, gatunki oraz jakie składniki są potrzebne do jego produkcji. Możemy dotknąć przyrządów i maszyn wykorzystywanych w procesie produkcji. Dowiemy się również, jak było pakowane, transportowane a na koniec w czym były podawane poszczególne gatunki piw.
Na trasie odwiedzamy zrekonstruowaną uliczkę dawnego Żywca, na której zostały umieszczone zakłady wytwarzające m. in. beczki, etykiety do piwa itd. Wędrując dalej idziemy do dawnej karczmy, w której podawano piwo, następnie przenosimy się do powojennego lokalu, gdzie można zagrać w kręgle, stanąć za barem, posłuchać z rozbrzmiewających głośników muzyki i przenieść się do dawnych czasów.
Poznajemy wiele ciekawych szczegółów związanych z piwem np. historia tańczącej pary, dokąd jest eksportowany, ile ząbków ma kapsel?
Na końcu zwiedzania, jak już wspomniałem, zostajemy poczęstowani świeżo warzonym piwem, a następnie możemy zrobić zakupy w sklepiku z pamiątkami.
Bliższe szczegóły odnośnie Muzeum ceny, godziny można znaleźć na stronie lub poprzez kontakt:
ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec
Tel. +48 33 861 24 57
Tel./Fax +48 33 861 96 27
https://muzeumbrowaru.pl
One Comment
Pingback: