Polska

Koniec świata – Zagroda pod halą – Koszarawa Bystre

Po dłuższym czasie udało mi się wygospodarować chwilkę, aby naskrobać słów klika o kolejnym miejscu, które miałem okazję odwiedzić. Tym razem mój wyjazd miał całkiem inny charakter. Wolny czas spędziłem bez gonienia po górkach z plecakiem i aparatem, a przy zimnym piwku na ławeczce wraz z najbliższą rodzinką i dzieciakami.

Zagroda pod halą!

Jako, że ostatnio mam mało czasu i długi weekend wypada mi raz na kilka tygodni, więc postanowiliśmy z rodzinką wykorzystać nadarzającą się okazję. Jako kierunek na wspólny weekend wybraliśmy Koszarawa Bystre, a dokładniej Zagrodę Pod Halą (Janoszkowa)Lachów Groń 1045m n.p.m. leżący w powiecie żywieckim. Jest to miejsce na uboczu z pięknymi widokami, słabym zasięgiem sieci komórkowych. Dzięki swojemu położeniu miejsce to jest bardzo spokojne i ciche – szczególnie polecam osobą, które szukają właśnie ciszy, aby odpocząć od zgiełku miasta. Spędzając tam jedną noc, czułem się jakbym był tydzień na urlopie, gdzieś na plaży.

Dojazd

Dojazd do samej Koszarawy nie sprawia żadnego problemu kierujemy się do Żywca, a potem w kierunku Korbielowa. Gdy dojedziemy do Jeleśni koło Starej Karczmy skręcamy w lewo na Przyborów, a potem już na Koszarawę. W Koszarawie odbijamy koło kościoła w prawo w kierunku na Koszarawa Bystra.  Tu już droga jest znacznie węższa i bez pobocza, więc uważajmy bo mogą  poruszać się po niej piesi. Po kilku kilometrach skręcamy w lewo koło sklepiku – skręt niepozorny. Tu już musimy mocno zwolnić, ponieważ droga jest bardzo wąska mieści się tu jedno autko w dodatku ścieżka biegnie lasem  wzdłuż rzeki. Są tu miejscami serpentyny i ostrzejsze podjazdy. Oczywiście co pewien odcinek są miejsca, zatoczki na których można minąć się samochodami.

 

Ostatni odcinek około 400m. od Zagroda Pod Halą jest już droga kamienista i nie pokonamy jej samochodem osobowym. Mamy więc opcję, aby zostawić samochód przy wjeździe na ostatni odcinek (podjazd na mały parking jest również bardzo stromy i kamienisty – zalecam ostrożną jazdę i uważajmy, by nie spalić sprzęgła lub uszkodzić podwozia). Gdy dysponujemy samochodem terenowym nie ma najmniejszego problemu by dojechać pod samą Zagrodę pod Halą, gdzie mamy dużo miejsca do parkowania. W momencie gdy zostawiamy samochód na dolnym parkingu  możemy ostatni odcinek pokonać na piechotę 8-9 minut. W przypadku gdy mamy sporo bagaży można poprosić właściciela zajazdu o podwózkę. Wspomnę tu, że istnieje możliwość pozostawienia samochodu w centrum Koszarawy na parkingu – a stamtąd zostać przetransportowani przez sympatycznego Pana z Zagrody pod Halą.

Zajazd i kwatery

Kwatery bardzo fajne. Byłem bardzo zaskoczony. Dla gości zajazd dysponuje kwaterami 2,3 osobowymi i więcej. Niektóre pokoje posiadają aneks kuchenny, a w jednym z pokojów mamy do dyspozycji nawet wannę z masażem a w innym osobny pokój z łóżkiem piętrowym dla dzieci i oczywiście osobno łazienkę. Przy zagrodzie mamy możliwość grilowania pod wiatką. W przypadku gdybyśmy chcieli rozpalić ognisko dla większej ekipy, to w tym celu niedaleko Zarody przygotowana jest większa wiata, a koło niej miejsce na ognisko i stojakiem do smażenia mięska – można by na nim zmieścić całego barana :).

W samym zajeździe bardzo często odbywają się koncerty na żywo. Szczegóły i terminarz można znaleźć na stronie Zagrody lub Fan-Page. Fani Off-Road również znajdą coś dla siebie.

Kuchnia

Tu również zostaliśmy mile zaskoczeni ilością potraw przyrządzonych przez właścicieli w ramach śniadania czy obiadokolacji, podanych w formie szwedzkiego stołu. W dodatku na koniec obiadu otrzymaliśmy bonusowo przepyszny deser.

Okolica

Co tu dużo mówić cisza spokój i wiele przepięknych widoków mi. na Pilsko oto kilka zdjęć zrobionych w ciągu kilkunastu minut spaceru w okolicy Zagrody Pod Halą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *