Podróże po świecie

Efez ruiny starożytnego miasta – Turcja

Tym razem zdecydowaliśmy się udać do starożytnego miasta Efez w którym to nauczali mi. Św. Paweł oraz Św. Jan który przybył tu z Matką Boską.

Czas wstać

Wstajemy wcześnie rano, jeszcze jest ciemno w oddali powoli zaczyna szarzeć, budzi się kolejny piękny poranek w Turcji. Pędzimy na śniadanie i poranną kawkę. Cieszymy się, że stołówka w naszym hotelu wcześnie wydaje śniadanie.

 

Po obfitym śniadanku zabieramy plecaki i udajemy się na miejsce zbiórki nieopodal naszego hotelu. Sprawdzam czy, zapiąłem sandały podejście spod hotelu jest całkiem spore :).

Przejazd

Na miejscu zbiórki czekają już na nas przyjaciele których poznaliśmy rok wcześniej na urlopie w Albanii.  Los przypadkiem znów połączył nasze drogi i tak nie planując spotkaliśmy się w Turcji. W oczekiwaniu na busik który to miał opóźnienie ok 20 min, obserwowaliśmy koty których to w okolicy nie brakowało. Zwierzaki bardzo interesowały się naszymi plecakami.  Wsiadamy, a nasz busik zbiera kolejnych kolejnych turystów z hoteli, zorganizowanych i tych bardziej ospałych.

 

Gdy już nasz busik zebrał komplecik pasażerów zawiózł nas na przedmieścia Bodrum gdzie pasażerowie przesiedli się do wyznaczonych autokarów. Każdy autokar jechał w innym kierunku, wycieczkę. Jako że nasz busik dojechał pierwszy a autokar już czekał. Zajęliśmy najlepsze i najbardziej widokowe miejsca zaraz za kierowcą co się okazało strzałem w dziesiątkę. Obok siedzieli przewodnicy którzy wiele nam opowiedzieli po drodze. A nasz kierowca to wesoły człowiek i wytrawny kierowca. Nie wiedziałem że można skradać się autokarem a on to potrafił 😀

 

Przejazd do Efezu trwa około dwie i pół, trzy godziny.  Między czasie postój na śniadanko a następnie zabierają nas do miejsca gdzie można podziwiać wytwarzanie biżuterii oraz ją nabyć. Osobiście wolałbym to zobaczyć w drodze powrotnej. Aczkolwiek cieszę się na zobaczenie  starożytnego miasta Efez.

 

W Autokarze każdy wybiera czy po zakończonym zwiedzaniu starożytnego miasta Efez chce pojechać do Domu Maryii czy zobaczyć jak powstają gliniane naczynia i oczywiście nabyć.

Efez

Efez starożytne miasto leżące u ujściu rzeki Kaystros do morza Egejskiego. Niegdyś miasto portowe obecnie do wybrzeża dzieli go około 6 km. Miasto to po Pompejach drugie co do wielkości oraz jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowane ze starożytnych miast na świecie. Znajduje się tu wiele zabytków mi. Świątynia Artemidy, biblioteka Celsusa starożytne świątynie, pomniki a także jeden z największych amfiteatrów na świecie.

 

Do Efezu Św. Jan sprowadził z Jerozolimy Matkę Boską która to zamieszkała niedaleko bo około 7 km. na Wzgórzu Słowików. Na wzgórzu tym odnajdziemy Sanktuarium Matki Boskiej gdzie jak głosi legenda Maryja spędziła swoje ostatnie dni. Jak głosi kolejna legenda święty Jan został pochowany został niedaleko Efezu, na wzgórzu zwanym Ayasoluk.

 

W Efezie nauczał również Św. Paweł który to odwiedzał miasto najprawdopodobniej trzykrotnie podczas sowich  podróży misjonarskich.

 

W 1989 roku kapliczkę Matki Boskiej, odwiedził Papież Jan Paweł II, a w 2006 Papież Benedykt XVI.

Zwiedzanie Efezu

Dojeżdżamy na miejsce, Słońce już grzeje, normalnie patelnia. Przed wrotami Efezu stragany, no jak na Krupówkach tyle że nieco dalej. Ostatni moment by zakupić nakrycie głowy jeśli ktoś niewzioł lub uzupełnić napoje przed wejściem na teren zwiedzania. Gdzie zwiedzanie odbywa się na otwartym terenie. Zatem w upalny dzień warto mieć dodatkową butelkę wody.

 

Zmierzamy do wejścia na bramie południowej gdzie grzecznie ustawiamy się w kolejce. Okazuje się, że odprawa jak na lotnisku. Prześwietlanie bagaży, ściąganie metalowych elementów. Aczkolwiek idzie bardzo sprawnie.

 

 

Zwiedzanie trwa około 2,5-3 godzin a przed nami mi:

 

 • Odeon – niewielki teatr mieszczący ok. 1500-2000 ludzi
 • Prytanejon – budynek rady miejskiej
 • Droga Kuretów (ok 1 km)
 • Droga marmurowa (ok 800 m)
 • Świątynia Domicjana – świątynia wzniesiona ku czci rzymskiego cesarza
 • Fontanna Pollia
 • Monument Memmiusa
 • Brama Heraklesa
 • Fontanna Trajana
 • Domy na tarasach
 • Świątynia Hadriana
 • Łaźnie Scholastyki
 • Latryny
 • Świątynia Serapisa
 • Biblioteka Celsusa jej zbiory liczyły ok. 120 tysięcy zwojów
 • Brama Mazeusa i Mitridiusza
 • Agora handlowa
 • Ulica Marmurowa
 • Wielki Teatr
 • Droga Arkadiusza
 • Kościół Marii Panny
 • Stadion

 

Zwiedzanie kończy się na bramie północnej przed nią są usytuowane są toalety kawiarnia i sklepiki z pamiątkami.

 

Zaopatrujemy się zatem w magnesy i ruszamy za bramy w ten sposób opuszczając ruiny miasta Efez. A za bramkami niespodzianka czekają na nas kolejne stragany, sklepiki z pamiątkami i chcący nam sprzedać cokolwiek co niekoniecznie nam jest potrzebne sprzedawcy, handlarze.

 

My kierujemy się do miejsca gdzie czeka na nas klimatyzowany autokar który zabierze nas w drogę na Wzgórze Słowików a pozostałych turytów odstawi do wytwórni ceramiki. A następnie nas odbierze i wyruszymy w drogę powrotną do Bodrum. Oczywiście w drodze powrotnej postój na obiad.

 

Na bramie północnej również ustawione są bramki, natomiast wyjście już jest o wiele szybsze bez prześwietlania.

 

Posumowanie

Ponieważ lubię zwiedzać poznawać nowe miejsca, kulturę, historię dla mnie wyjazd na wycieczkę do starożytnego miasta Efez był ciekawym doświadczeniem i cieszyłem się, że mogłem je zobaczyć.

 

Nie rozpisuje się za bardzo o poszczególnych etapach zwiedzania ponieważ mógłbym zanudzić niektórych z Was a po za tym i tak nie zapamiętałem wszystkiego co tam widziałem i się dowiedziałem mimo najszczerszych chęci. Ponadto nie posiadam takich kwalifikacji.

 

Chciałbym również podziękować Pani przewodnik która ciekawie opowiadała. Dziękujemy i pozdrawiamy.

 

Jeśli ktoś wybiera się do Bodrum i chciałby zwiedzić co nieco Turcję to polecam zapoznać się z ofertą biura: https://klsvoyages.com/

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *