Polska

Błędne Skały – Góry Stołowe – Sudety

Niedawno udało mi się wyrwać na krótką wycieczkę w Sudety. Tym z Was, którzy tam się wybierają poleciłbym do zobaczenia Błędne Skały (853m n.p.m.). Położone są one pomiędzy Kudową-Zdrój, a Karłowem, w obrębie Gór Stołowych. Jest to rodzaj formacji skalnej, która tworzy wyjątkowy skalny labirynt przez niektórych określany nawet jako skalne miasto. Obszar ten znajduje się terenie rezerwatu przyrody i zwiedzać go można tylko pieszo.


W Błędnych Skałach poprowadzona jest obecnie trasa turystyczna (szlak czerwony) wiodąca między różnorodnymi formami skalnymi o kształtach przypominających maczugi, słupy czy grzyby. Niektóre z tych formacji ze względu na swój charakterystyczny wygląd otrzymały własne nazwy np. Kurza Stopka, Kuchnia. Trasa wiedzie między skałami,  niekiedy szerokość przejścia to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Sama trasa, moim zdaniem nie jest trudna i ma ona swój urok, ale jest tu kilka tak ciasnych przejść, że osoby z większą „objętością” mogą mieć mały problem. Przejście trasy zajmuje około 30-40 minut, ale na spokojnie trzeba poświęcić godzinkę. Mam jednak pewne uzasadnione podejrzenia, że w okresie deszczowym trasa ta może okazać się znacznie trudniejsza.

Wybierając się na wycieczkę w Błędne Skały nawet w upalny dzień należy wsiąść ze sobą polar, gdyż możemy mocno odczuć chłód. Panują tu miejscami niepodzielnie półmrok i wilgoć. Warunki te stworzyły szansę rozwoju ekosystemu, w którym królują mchy i porosty. Innych roślin, zwłaszcza drzew jest niewiele. Sceneria jest tu niesamowita, iście bajkowa i nie ma się nawet co dziwić, że to tutaj kręcono film Kroniki Narni: Książe Kaspian.

 

Dojazd do Błędnych Skał jest możliwy z Kudowy-Zdrój w kierunku Karłowa. Można tam także dojść szlakiem turystycznym. Przy drodze znajduje się dolny parking, gdzie możemy zostawić samochód. Wybierając tą opcję mamy jeszcze kawałek do przejścia piechotą (3,5km). W innym wypadku możemy zaparkować samochód na górnym parkingu – wjazd odbywa się o pełnych godzinach, zjazd o wpółdo (ze względu na wąską drogę). Obecnie koszt parkingu górnego za samochód osobowy to 10,- pln, a wstęp do parku to 5,- pln.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *