Polska

Beskid Śląski – Złoty Groń – Istebna

Tym razem chciałbym Wam przybliżyć kolejną górę w Beskidzie Śląskim której nazwę wymieniałem już w poprzednim artykule pt. „Beskid Śląski – Trojaki”.  Mam tu namyśli Złoty Groń niewysoka górka bo mierząca 710 m n.p.m. leży na terenie miejscowości Istebna

Złoty Groń

 Na sam szczyt Złotego Gronia możemy wyjechać samochodem skąd rozciąga się nam przepiękny widok na Beskidy mi. na Trojaki, Baranią Górę, Ochodzitę. Góra ta niegdyś była zalesiona jak większość okolicznych szczytów lecz została wykarczowana przez osadników. Obecnie znajdują się tam hale do  wypasu owiec. Na szczycie powstał hotel o tej samej nazwie. Korzystając z gościnności hotelu możemy rozsiąść się na tarasie przy filiżance kawy o podziwiać widoki. Dla wielbicieli narciarstwa w sezonie zimowym funkcjonuje wyciąg kanapowy który powstał w 2012r. Na pobliskiej przełęczy na Kubalonce miłośnicy narciarstwa biegowego znajdą miejsce do biegania.
 

 

Wybierając się w tą część Beskidów warto poświęcić troszkę czasu na bliższe poznanie tej części Beskidów oraz ich historii.  W ramach ciekawości przez wieś przepływa rzeka Olza którą niegdyś spławiano drewno do Cieszyna a w pobliskim Koniakowie wytwarzają najbardziej znane stringi :).

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *