Beskid Śląski – Złoty Groń – Istebna

Tym razem chciałbym Wam przybliżyć kolejną górę w Beskidzie Śląskim której nazwę wymieniałem już w poprzednim artykule pt. „Beskid Śląski – Trojaki”.  Mam tu namyśli Złoty Groń niewysoka górka bo mierząca 710 m n.p.m. leży na terenie miejscowości Istebna.

Złoty groń!

icon-car.pngFullscreen-Logo
Złoty Groń

ładowanie mapy - proszę czekać...

Złoty Groń 49.566107, 18.911397 Złoty Groń

Na sam szczyt Złotego Gronia możemy wyjechać samochodem skąd rozciąga się nam przepiękny widok na Beskidy mi. na Trojaki, Baranią Górę, Ochodzitę. Góra ta niegdyś była zalesiona jak większość okolicznych szczytów lecz została wykarczowana przez osadników. Obecnie znajdują się tam hale do  wypasu owiec. Na szczycie powstał hotel o tej samej nazwie. Korzystając z gościnności hotelu możemy rozsiąść się na tarasie przy filiżance kawy o podziwiać widoki. Dla wielbicieli narciarstwa w sezonie zimowym funkcjonuje wyciąg kanapowy który powstał w 2012r. Na pobliskiej przełęczy na Kubalonce miłośnicy narciarstwa biegowego znajdą miejsce do biegania.

Wybierając się w tą część Beskidów warto poświęcić troszkę czasu na bliższe poznanie tej części Beskidów oraz ich historii.  W ramach ciekawości przez wieś przepływa rzeka Olza którą niegdyś spławiano drewno do Cieszyna a w pobliskim Koniakowie wytwarzają najbardziej znane stringi :).


Skoro dotarłeś(aś) do końca wpisu poświęcając swój czas chciałem Ci podziękować i prosić o małą przysługę mianowicie o udostępnienie tego wpisu na swoim profilu społecznościowym, polubienie lub wpisanie komentarza. Widząc odzew, motywuje mnie to do dalszego pisania. Wiem wtedy, że praca i czas który poświęcam nie idzie na darmo.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] – Beskid Śląski – szczyt górski w północno-wschodniej części pasma Baraniej Góry. Przebiega przez niego […]

trackback

[…] widoki na takie miejscowości jak Koniaków czy Istebną bądź szczyty mi.:  Ochodzita, Złoty Groń, Kiczory, Stożek Wielki, Wielki […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x