Polska

Beskid Śląski – Kozia Górka

Kozia Górka to jeden z najpopularniejszych celów wędrówki turystów beskidzkimi szlakami górskimi (obok Szyndzielni, Dębowca i Klimczoka). Bliskość miasta Bielska-Białej oraz kompleksu rekreacyjnego Błonia stanowi o atrakcyjności tego miejsca. Szczyt Koziej Górki wznosi się na stosunkowo niską wysokość 686 m n.p.m. co jest wielkim atutem. Na Kozią Górkę wybrać się można zatem nawet z małymi dziećmi lub wjechać rowerem lub wbiec truchtem!

Pod szczytem Koziej Górki zwanej również Stefanką (od nazwiska dr Karola Steffana – bielskiego burmistrza i prezesa Beskidenverein, znajduje się schronisk turystyczne Stefanka. Początki schroniska datuje się na koniec XIX wieku. Stała tutaj wtedy mała chatka, służąca robotnikom leśnym za schronienie przy wyrębie lasu (sprzątanie po przejściu wichury). Ale to były dopiero początki historii tego schroniska. W roku 1909 budynek przejęło Towarzystwo Popierania Turystyki i chatka ta został przekształcona w roku 1912 w prawdziwe schronisko. Kazimierz Sosnowski wspomina po raz pierwszy o schronisku w swoim przewodniku w roku 1926. Lata dwudzieste przynoszą zmianę właściciela schroniska, staje się nim niemiecka organizacja Beskidenverein a obiekt zostaje poddany rozbudowie – dobudowano werandę i salę w kształcie rotundy.

Po wojnie schronisko przeszło we własność polskiej organizacji PTTK (dawne PTT), czyli w efekcie do Urzędu Miasta Bielsko-Biała. Aktualnie schronisko kierowane jest przez osobę prywatną.

Wielkim atutem tego schroniska jest zagospodarowanie terenów przylegających do obiektu. Znajduje się tu zadaszone palenisko, gdzie można upiec kiełbaski, nawet przy nie najlepszej pogodzie. W schronisku wydawane są, także posiłki, napić się też można piwa pod parasolami.

Co ważniejsze mają co tu robić dzieciaki! – znajduje się tu bowiem, także ‘małpie miasteczko’, gdzie nasze pociechy mogą się wyszaleć, boisko do siatkówki, a na zapleczu schroniska znajduje się mini zoo z owieczkami i kózkami…

Z ciekawostek związanych z Kozią Górką jest fakt, iż u jej stóp znajdował się niegdyś najdłuższy naturalny tor saneczkowy w Europie. Składał się z 30 wiraży i liczył aż 220 metrów długości. Został on wybudowany w okresie międzywojennym, a powiększony i przebudowany w latach 50-tych. Niestety popadł w ruinę – jego pozostałości można napotkać wędrując szlakiem koloru zielonego z Błoni.

Minusem schroniska jest jego obsługa oraz część sanitarna (ubikacja znajduje się na zewnątrz w Toi-Toi’u z zimną wodą, udostępniana na dodatek odpłatnie!)

Schronisko oferuje nocleg w pokojach 2-6 osobowych oraz w pokoju 20-osobowym.

Dojście:

Cygański Las – Kozia Górka (szlak żółty; 1 godzina)

Cygański Las – Błonia – Kozia Górka (szlak zielony; 1 godzina)

Mikuszowice Błonia – Kozia Górka (szlak czerwony; 1 godzina 15 minut)

Dane teleadresowe:
ul.Pocztowa 34
Bielsko – Biała 43-300
Telefon: (33) 816 23 70

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *