Góra Żar
Polska

Beskid Mały – Żar

Góra Żar jest bazą rekreacyjnych atrakcji na każdą porę roku. Mierzy 761 m n.p.m. wznosząc się ponad Porąbką, Międzybrodziem Bialskim i Żywieckim. Od południkowo-zachodniego do północno-zachodniego stoku opływa ją rzeka Soła potocznie zwana jeziorem Międzybrodzkim. W Międzybrodziu Żywieckim mieści się najwięcej turystyczno – rekreacyjnych opcji spędzenia swojego czasu.


Na początku roku – sezon narciarski ściąga na górę Żar narciarzy, nie tylko z okolicznych miejscowości. Dobrze przygotowany stok narciarski wyposażony w kolejkę PKL wywożącą turystów na sam szczyt i mniejszy wyciąg orczykowy oraz taśmowy wyciąg dla najmłodszych narciarzy czynią stok na Żarze atrakcyjnym dla miłośników desek na każdym poziomie zaawansowania. Cenią sobie go również goście z za naszych południowych granic z Czech i Słowacji.


Wraz ze śniegiem nie topnieją atrakcje na Żarze. Cieplejszymi porami roku na szczyt turystów przyciąga piękna panorama – widok na Beskid Żywiecki z jeziorem Żywieckim, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę. Góra Żar słynie również, a może przede wszystkim z elektrowni szczytowo-pompowej, której zbiornik mieści się na szczycie Żaru. Elektrownię można zwiedzać w lipcu i sierpniu w soboty i niedziele o godzinie 14, w zorganizowanych grupach (lepiej jest się wcześniej skontaktować tel.(33) 48 68 200 sekretariat@zewpz.pl )


Na szczyt cały rok można dostać się kolejką linową PKL, samochodem (poza godzinami kursów kolejki) i oczywiście pieszo idąc wzdłuż kolejki, asfaltową drogą lub szlakami z Międzybrodzia Żywieckiego, Jaworzyny i Porąbki.


U podnóża góry na jej południowym stoku znajduje się rekreacyjne lotnisko ze szkołą szybowcową, co jest wraz z Żarem atrakcją dla miłośników sportów powietrznych, glajtów i lotni.


Obok dolnej stacji kolejki przygotowano dobrze wyposażony park linowy, a przy północnym stoku odwiedzić można Kozubnik (ruiny komunistycznego kompleksu ośrodków wypoczynkowych), który od lat stanowi nie lada gratkę dla miłośników paintballu.


Wokół góry roztacza się bogata baza noclegowa, na szczycie strudzeni turyści mogą posilić się w restauracjach i pubach.


Góra Żar to także co roku miejsce pielgrzymki osób zajmujących się DownHill-em ponieważ co roku odbywają się tu zawody w tej dyscyplinie sportowej i z roku na rok jest to coraz bardziej prestiżowa impreza przyciągająca wielu zawodników z różnych krajów.


Jeśli więc nie masz pomysłu jak aktywnie spędzić wolny czas – to na górze Żar i w okolicach czeka na Ciebie mnóstwo różnych ciekawych atrakcji.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *