Podróże po świecie

Berat – miasto tysiąca okien!

Dziś zabieram was na spacer po przepięknym mieście położonym w środkowej Albani nad rzeką Osum u podnóża łańcucha górskiego Tomor.


 

Spędzając urlop nieopodal miasta Durrës postanowiliśmy wybrać się na zwiedzanie Beratu. Tym bardziej, że miasto to jest oddalone zaledwie o około 100 km od miejsca gdzie wypoczywaliśmy.

Jeśli wybieracie się na wczasy do Albani gorąco polecam poświęcić kilka godzin na zwiedzenie miasta tysiąca okien – tak jest nazywany Berat.

 

Miasto ze względu na swą wartość historyczną, architektoniczną zostało wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO w 2008 roku. Stare miasto podzielone jest na trzy dzielnice Gorrica (po prawej stronie rzeki), Mangalem (na jej lewym brzegu) oraz Kalaja (wewnątrz cytadeli – wciąż zamieszkała).

Co warto zobaczyć?

Ruiny zamku

Twierdza usytuowana jest na skalistym wzgórzu posiada 2 bramy i 24 wieże. Ze względu na swoją historię zamek reprezentuje różne style od Licyjskiego poprzez rzymsko-bizantyjski, albański i turecki. Do dnia dzisiejszego jest on zamieszkały. Z zamku rozciągają się przepiękne widoki mi na górę Shpiraga oraz Tomor, meandry rzeki Osum i Berat. Tu muszę nadmienić góra Tomor wznosi się na wysokość 2416 m. n.p.m jest to święte miejsce dla Bektaszytów. Znajdują się w nim relikwie Abbas ibn Ali brata Husajn ibn Ali Każdego roku w sierpniu wierni pielgrzymują i obchodzą przez cztery dni święto.

Muzeum Ikon Onufrego

Na terenie zamku w Beracie powstało w 1986r. muzeum, poświęcone albańskiemu twórcy ikon Onufremu. Muzeum zostało założone wewnątrz katedry Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Zbiory muzeum składają się z eksponatów zebranych z klasztorów oraz cerkwi umiejscowionych w Albani i Beracie. Są tam dzieła nie tylko Onufrego ale także innych znakomitych twórców Albańskich. Najciekawszym eksponatem prezentowanym w muzeum jest oryginalny ikonostas z 1806r z katedry Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

Cerkiew św. Michała

Na skale nieopodal południowych ścian twierdzy znajduje się Cerkiew św. Michała jej powstanie datowane jest na XIV wiek. do cerkwi możemy jedynie zaglądnąć poprzez poprzez zakratowane drzwi. Jest ona dość mocno zniszczona.

 

Gdy już zwiedziliśmy zamek oraz nasyciliśmy się widokami. Udaliśmy się na spacer deptakiem wzdłuż rzeki by przejść przez słynny most. a następnie spacer po wąskich i urokliwych uliczkach i zaułkach dzielnic Gorrica i Mangalem. a na koniec zobaczyć meczety: Ołowiany z 1555r, Kawalerów z 1827r, i Królewski 1945r.

Most Gorica

Most uważany jest przez mieszkańców Beratu za symbol ich miasta. Pierwotnie była to konstrukcja drewniana lecz w 1780 roku została przebudowana na kamienną i ma około 130 m. długości i 5 szerokości 7 łuków i wznosi się na 10m nad lustrem rzeki Osum. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza odbudowie która miała miejsce w 1922r.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.