Atrakcje Cieszyna!
Położony na granicy z Republiką Czeską Cieszyn należy do najstarszych polskich miast. Według legendy w tym miejscu mieli się spotkać ze sobą królewscy synowie: Bolko, Leszko i Cieszko, a że radość ze spotkania była ogromna, w jego miejscu założyli miasto zwane odtąd Cieszynem.
Do XVII wieku Cieszynem władali książęta piastowscy, a następnie Habsburgowie. Początek XX wieku był burzliwym okresem w dziejach miasta, kiedy to toczyły się spory o jego przynależność państwową. W efekcie Cieszyn został podzielony na dwie części, zaś przepływająca przez miasto rzeka Olza stała się rzeką graniczną. Polski Cieszyn – to przede wszystkim historia i liczne zabytki, Czeski Cieszyn – to przemysł, jednak i tu zabytków oraz ważnych atrakcji turystycznych nie brakuje.
Cieszyn to miasto, w którym łączą się dwie kultury i dwie tradycje, zaś Czesi i Polacy wspólnie dbają o zachowanie jak najlepszych relacji pomiędzy mieszkańcami podzielonego miasta. Cieszyn to również miasto zieleni – laski miejskie oraz parki sprawiają, że miejsc do odbywania atrakcyjnych spacerów tu nie brakuje. Tu każdy turysta znajdzie coś dla siebie.
W polskim Cieszynie koniecznie zobaczyć trzeba rynek, zaliczany do jednych z najpiękniejszych w Polsce. Koniecznie trzeba odwiedzić Plac Teatralny, który pierwotnie pełnił funkcje rynku. Warto tu zwiedzić również Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Drukarstwa oraz odwiedzić legendarną Studnię Trzech Braci. Najbardziej malowniczym zakątkiem w polskiej części miasta jest słynna Cieszyńska Wenecja, ulokowana nad sztucznym kanałem o nazwie Młynówka.
Turyści odwiedzający Cieszyn obowiązkowo zwiedzają najstarsze obiekty znajdujące się na górze Zamkowej. Najstarsze znalezione tu ślady osadnictwa pochodzą z V wieku p.n.e., zaś na przełomie IX i X wieku miał tu swą siedzibę kasztelan, a następnie książę. W XIV wieku w miejscu drewnianego grodu powstał gotycki zamek, po którym do dziś zachowały się pamiątki w postaci wieży piastowskiej oraz wieży ostatecznej obrony. W połowie XIX wieku Górę Zamkową przebudowano w stylu klasycystycznym, zaś obiektem przypominającym o tamtych czasach jest znajdujący się na górze pałac Habsburgów. Oczywiście najważniejszym obiektem na Górze Zamkowej jest romańska rotunda z XI wieku, należąca do jednych z najstarszych świątyń chrześcijańskich na ziemiach polskich. Kolejną atrakcją jest znajdujący się u podnóża Góry Zamkowej zabytkowy browar. Założony został on przez Habsburgów, zaś piwo produkowane jest w nim do dnia dzisiejszego.
O ewangelikach, obecnych w mieście do dziś, przypomina Plac Kościelny i znajdujący się przy nim ewangelicki Kościół Jezusowy. To największy w Polsce kościół ewangelicko – augsburski, a zmieścić się w nim może nawet 6 tysięcy osób. Zachowały się również pamiątki po miejscowych Żydach. Są to cmentarze żydowskie (stary i nowy) przy ul. Haźlaskiej. Natomiast budynek ortodoksyjnej synagogi można zobaczyć już w czeskiej części miasta.
Czeski Cieszyn również ma się czym pochwalić. Jednym z ważniejszych obiektów jest tu neorenesansowy ratusz, zbudowany w 1928 roku. Warto przespacerować się tu Aleją Masaryka oraz odwiedzić archeopark w Podborze. Podobnie jak w polskiej części miasta, również i tu spotkać można wiele zieleni. Na uwagę zasługują dwa parki: park Adama Sikory oraz park Grabina, który wzmiankowany był już w XVI stuleciu.