Zakątki Sudetów VI – kopalnia w złotym Stoku

Kopalnia złota w Złotym Stoku koło Kletna w Sudetach

Tym razem zabieram Was  do jednego z ciekawszych miejsc które miałem okazję odwiedzić będąc w Sudetach a mianowicie do Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota znajdującym się w powiecie ząbkowickim. Miejsce to przykuło moją uwagę już podczas wcześniejszych wojaży po Sudetach. Aczkolwiek wtedy napięty plan trekkingowy nie dawał możliwości zwiedzenia kopalni.

Jak już wspomniałem jest to jedno z atrakcyjniejszych miejsc więc proponuje Ci czytelniku  umieścić go w swoim planie zwiedzania. Po przyjeździe na parking  znajdujący się przy obiekcie odniosłem wrażenie, że to zapomniane miejsce w stylu PGR. Aczkolwiek po krótkim spacerku pod bramę kopalni i oglądnięciu otaczającego terenu obiektu przekonałem się, że jest to bardzo przyjaźnie przygotowane miejsce do zwiedzania z dobrze rozmieszczonymi informacjami.

Przygotowane atrakcje dla turystów pochłoną większą część ich dnia. W trakcie zwiedzania od przewodników możemy usłyszeć wiele ciekawych historii, uzyskać wiele cennych informacji i ciekawostek związanych z kopalnią i jej okolicą a także zapoznamy się z technikami górniczymi oraz wykorzystywanymi narzędziami na przestrzeni dziejów.  Zarówno dzieci jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie. A jest w czym wybierać. Oto co można znaleźć w „menu”:

– Płukanie złota,
– Pokaz wybijania pamiątkowych monet, można taką monetę sobie zakupić.
– Spływ podziemną trasą (część chodników Sztolni Gertruda ok. 200m)
– Zwiedzanie kopalni:

* zwiedzanie zaczynamy od sztolni Gertrudy której nazwa pochodzi od żony górnika, z którą to wiąże się ciekawa lecz tragiczna historia. Ale to już opowie Wam o niej przewodnik oprowadzający po kopalni.

 * chodnik śmierci – miejsce kaźni w którym to skazywano górników kradnących złoto na śmierć (w tej części kopalni dla spragnionych wrażeń przygotowano 8 m zjeżdżalnię.)

 * odwiedzamy muzeum Przestróg, Uwag i Apeli (część chodnika z wystawą tabliczek z uwagami, przestrogami, informacjami itd. Niejednokrotnie zabawnymi.)

 * Sztolnia Czarna Górna  w której to możemy podziwiać jedyny w Polsce podziemny wodospad a dzięki pracą górniczym zakończonym w 2007r.  możemy odwiedzić tajemnicze chodniki sztolni Czarnej z poziomu dziewiątego gdzie ponoć Niemcy mieli ukryć skarby III Rzeszy, poszukiwania trwają nadal. I na koniec mamy okazję przejechać się:

 * podziemną kolejką

– Na terenie kopalni znajduje się wystawa minerałów

Sztolnia Księżycowa (zwiedzanie indywidualne)

– Pokaz i odlewanie pamiątkowych sztabek.

Jak sami widzicie miejsce to oferuje mnóstwo atrakcji które zajmą niemało czasu zatem warto jak już wspomniałem zarezerwować sobie większą część dnia. Miejsce to posiada wielowiekową barwną a zarazem ciekawą i barwną historię z którą to możemy zapoznać się na stronie samej kopalni znajdującą się pod adresem: http://kopalniazlota.pl/index.php/article/articles/20

==== !!! Przydał Ci się mój wpis? Zapraszam do pozostawienia komentarza. !!! ====

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.