Stary Zamek w Żywcu

Gdy już wybierzemy się do Żywca a nasze nogi poniosą nas do Parku Zamkowego warto poświęcić troszkę czasu i zwiedzić Stary Zamek w Żywcu który to znajduje się przy wspomnianym już Parku Zamkowym.

Obecnie na zamku w Żywcu mieści się siedziba Muzeum Miejskiego w którym to możemy poznać historię i tradycję regionu podzieloną tematycznie na wystawach stałych oraz czasowych.

W skład stałych wystaw wchodzą mi.:

Historia i tradycja miasta Żywca:  znajdziemy tu dokumenty, rękopisy dotyczące dziejów miasta a także zbiór pamiątek cechowych który to jest jednym z największych w Polsce w skład tego zbioru wchodzą mi. skrzynie, pieczęcie, księgi.
Kultura ludowa Żywiecczyzny: w dziale tym możemy znaleźć przykłady wyposażenia czy zdobienia izby góralskiej. Dowiemy się również jak wyglądał tradycyjny świąteczny strój górali żywieckich oraz kostiumy, maski wykorzystywane przez noworocznych przebierańców.
Archeologia: w części tej możemy podziwiać eksponaty które zostały pozyskane w trakcie prac archeologicznych na górze Grojec a także w Starym Zamku.
Rzeźby i medale Stanisława Sikory: prace wykonane przez znakomitego artysty rzeźbiarza laureata wielu prestiżowych nagród.
Ptaki i Ssaki Żywiecczyzny: w dziale przyrodniczym mieszczącym się w zabytkowej stajni mamy możliwość podziwiania bogactwa i różnorodność zwierza i ptactwa występujących na terenie Żywiecczyzny. Wystawa ta jest wzbogacona o okazy paleontologiczne tj. kości i ciosy mamuta a także o powóz z końca XIX w.
Konfessaty czyli Sądy, Wyroki i Tortury w Żywcu: wystawa opracowana w oparciu o zachowany materiał bibliograficzny, kronikarski na której to znajdziemy narzędzia tortur wraz z opisami za jakie przewinienia skazany mógł być nimi potraktowany.
Sztuka sakralna Żywiecczyzny: na wystawie tej znajdziemy wiele ciekawych eksponatów pozyskanych z żywieckich kościołów mi. rzeźby, obrazy, sprzęt i szaty liturgiczne.

Każdemu kto jeszcze nie miał okazji a wybiera się w rejon Żywca polecam wygospodarowanie chociaż chwili na zwiedzenie muzeum miejskiego, szczególnie, że ceny za zwiedzanie nie są wygórowane.

 

icon-car.pngFullscreen-Logo
Żywiec

ładowanie mapy - proszę czekać...

Żywiec 49.689000, 19.203100 Żywiec

==== !!! Przydał Ci się mój wpis? Zapraszam do pozostawienia komentarza. !!! ====

3 myśli na temat “Stary Zamek w Żywcu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.