Beskid Śląski – Złoty Groń – Istebna

Tym razem chciałbym Wam przybliżyć kolejną górę w Beskidzie Śląskim której nazwę wymieniałem już w poprzednim artykule pt. „Beskid Śląski – Trojaki„.  Mam tu namyśli Złoty Groń niewysoka górka bo mierząca 710 m n.p.m. leży na terenie miejscowości Istebna.

Złoty groń!

Na sam szczyt Złotego Gronia możemy wyjechać samochodem skąd rozciąga się nam przepiękny widok na Beskidy mi. na Trojaki, Baranią Górę, Ochodzitę. Góra ta niegdyś była zalesiona jak większość okolicznych szczytów lecz została wykarczowana przez osadników. Obecnie znajdują się tam hale do  wypasu owiec. Na szczycie powstał hotel o tej samej nazwie. Korzystając z gościnności hotelu możemy rozsiąść się na tarasie przy filiżance kawy o podziwiać widoki. Dla wielbicieli narciarstwa w sezonie zimowym funkcjonuje wyciąg kanapowy który powstał w 2012r. Na pobliskiej przełęczy na Kubalonce miłośnicy narciarstwa biegowego znajdą miejsce do biegania.

Wybierając się w tą część Beskidów warto poświęcić troszkę czasu na bliższe poznanie tej części Beskidów oraz ich historii.  W ramach ciekawości przez wieś przepływa rzeka Olza którą niegdyś spławiano drewno do Cieszyna a w pobliskim Koniakowie wytwarzają najbardziej znane stringi :).

==== !!! Przydał Ci się mój wpis? Zapraszam do pozostawienia komentarza. !!! ====

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.