Jak się ubrać w góry

Dobierając odzież na wyprawę w góry dobieramy ją do rodzaju wyprawy terenu w jaki się wybieramy oraz w jakim terminie planujemy wycieczkę. Aczkolwiek najogólniej sposób ubrania można podzielić na warstwy ubrania jakie na siebie zakładamy. Ubieramy się na tak zwaną „cebulkę”. Wyszczególnić możemy trzy warstwy odzieży:

– Pierwszą warstwą jest bielizna. Najlepiej jest stosować tak zwaną bieliznę termo aktywną, oddychającą. Wadą zwykłej bielizny bawełnianej jest to, że dobrze chłonie wilgoć, pot oraz długo schnie. Co w rezultacie powoduję przy aktywnym spędzaniu czasu dyskomfort tym, że chodzimy w wilgotnej przesiąkniętej potem bieliźnie. Natomiast odzież termo aktywna, oddychająca nie przykleja się do naszej skóry oraz odprowadzają pot na zewnątrz gdzie szybko odparowuje.

– Warstwa druga to tak zwana warstwa termoizolacyjna, grzewcza. Ma ona na celu chronić nas przed zimnem i zatrzymywać ciepło oraz przekazywać parę w kierunku trzeciej warstwy. Jako kolejną warstwę ubrania warto stosować bluzy i spodnie z polaru. Polar pozwala na utrzymanie właściwej temperatury ponadto ma lepsze właściwości izolacyjne od wełny i puchu.

Jako trzecią warstwę ochronną – zewnętrzną stosujemy kurtki najlepiej z membranami oddychającymi np. gore-tex, które chronią nas przed wiatrem deszczem i chłodem. Jest to warstwa najbardziej zewnętrzna a co za tym idzie stanowi „tarczę” więc mim zdaniem warto w nią zainwestować.

Idąc na szlak nie zapomnijmy też o dobraniu odpowiedniego obuwia oraz o czapce, rękawiczkach i skarpetach

Jeśli szukasz obuwia to zobacz na ofertę w tym sklepie mają szeroki wybór obuwia trekkingowego. Może coś Cię zainteresuje.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *