Aikido co to za sztuka walki?

Wraz z Klubem Szkoleniowym Aikido prowadzonym przez instruktora Aikikai – Tomaszem Skowronem (obecnie 3 DAN) w Bielsku-Białej przygotowaliśmy dla Was kilka filmików prezentujących wybrane techniki Aikido ukazujących przekrój umiejętności jakie nabywają adepci na treningach.

Zanim jednak zaczniemy odpowiedzmy sobie co to jest Aikido?

Aikido to japońska sztuka walki, jedna z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych na świecie. Nazwa „Aikido” składa się z trzech członów: „AI” – harmonia, koordynacja, „KI” – energia, siła wewnętrzna, „DO” – droga, można zatem starać się przetłumaczyć to, jako drogę do harmonii ciała i ducha.

Twórcą tej sztuki jest Morihei Ueshiba (14 grudnia 1883 – 26 kwietnia 1969) wybitny praktyk i teoretyk sztuk walki. Często określany jako O’Sensei („Wielki Nauczyciel”).

Z technicznego punktu widzenia na Aikido składają się rzuty i dźwignie. Sztuka ta nie skupia się na uderzeniach i kopnięciach, ale na „przejęciu” energii atakującego i wykorzystaniem jej do rzutu lub dźwigni, aczkolwiek atemi (uderzenia) – są to głównie lekkie uderzenia które nie mają na celu uszkodzenia, a jedynie dekoncentrację atakującego, stanowią istotny element tej sztuki gdyż dzięki odwróceniu na chwilę uwagi przeciwnika broniący dostaje dodatkowy czas do wykonania techniki. Aikido nie jest statyczną sztuką walki, lecz kładzie wielki nacisk na ruch i dynamiczne przemieszczanie się szczególnie po kole.

Główną zasadą filozofii aikido jest, bowiem dążenie do zminimalizowania agresji i uniknięcia walki, czyli do osiągnięcia takiego stanu, w którym fizyczna rozgrywka nie jest konieczna. Jako jedyna sztuka walki zakłada, bowiem, iż nawet w bezpośrednim akcie ataku nie należy traktować napastnika jak wroga czy przeciwnika, lecz jak partnera. Technika aikido pomaga, więc raczej zneutralizować agresję, a nie pokonać przeciwnika w myśl zasady najlepsza jest „walka, która się skończyła, zanim tak naprawdę się zaczęła”. Pokojową postawę aikido osiąga się więc w praktyce poprzez doskonalenie techniki do takiego stanu, kiedy pewność własnych możliwości zastępuje agresję zrodzoną z niepewności i strachu. Czym jeszcze jest Aikido? Dla każdego trenującego to indywidualna sprawa, dla jednych jest to forma aktywnego spędzenia czasu, dla innych możliwość spotkania się i potrenowania z przyjaciółmi na macie, dla innych sposób na wyładowanie nadmiaru energii. Wcześniej czy później jednak dla wielu, grono Aikidoków staje się drugą rodziną z którą się jeździ na starze obozy, imzprezuje itd.

Chcesz poznać więcej informacji o histori tej sztuki walki i jego twórcy? Zapraszam na stronę klubu Aikido Tomasza Skowrona.

Od siebie mogę dodać, jako że spędziłem kilka lat trenując Aikido, że jest to moim zdaniem bardzo ciekawa sztuka walki i niełatwa w opanowaniu i wymaga wiele samo zaparcia, a co za tym idzie wiele godzin treningu. Zatem jeśli chcesz osiągnąć sukces w tym co robisz przyłóż się do tego na każdym treningu i daj z siebie więcej niż możesz, bo szkoda twojego cennego czasu w końcu „niema złych sztuk walki tylko słabo wytrenowani adepci”.

Tomasz Skowron – Klub Szkoleniowy Aikido
www.e-aikido.pl
Bielsko-Biała
Doliny Miętusiej 17

==== !!! Przydał Ci się mój wpis? Zapraszam do pozostawienia komentarza. !!! ====

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.